Si për të humbur peshë të shpejtë: 3 hapa të thjeshtë, bazuar në shkencë

Ka shumë mënyra për të humbur shumë peshë të shpejtë.

Megjithatë, shumica e tyre do të bëjë që ju të uritur dhe të pakënaqur.

Nëse ju nuk keni vullnet të hekurt, atëherë uria do të shkaktojë që të heqë dorë nga këto plane shpejt.

Plani i paraqitur këtu do të:

 • Të bëjë që ju të humbni peshë më shpejt, pa uri.
 • Reduktuar oreksin tuaj në mënyrë të konsiderueshme.
 • Përmirësimi i shëndetit tuaj metabolike në të njëjtën kohë.

Këtu është një plan i thjeshtë 3-hap për të humbur peshë agjërimin.

1. prerë përsëri në sheqerna dhe starches

Pjesa më e rëndësishme është që të prerë përsëri në sheqerna dhe niseshte (carbs).

Kur ju bëni këtë, niveli juaj urisë shkojnë poshtë dhe ju të përfundojë të hahet më pak kalori.

Tani në vend të djegies carbs për energjinë, trupi juaj fillon të ushqyerit off yndyrë të depozituara.

Një përfitim tjetër i prerjes carbs është se ai ul nivelet e insulinës, duke shkaktuar veshkat tuaja për të derdhur natriumi tepërt dhe ujë jashtë trupit tuaj. Kjo zvogëlon peshën kapardisem dhe të panevojshme të ujit (2, 3).

Nuk është e pazakontë që të humbin deri në 10 paund (nganjëherë më shumë) në javën e parë të hahet në këtë mënyrë, si yndyrë trupit dhe ujë peshë.

Kjo është një grafik nga një studim i krahasuar të ulët-Carb dietat dhe të ulët-yndyrë në gratë mbipeshë apo i trashë.

Grupi i ulët-Carb është të hahet deri në plotësi, ndërsa grupi të ulët-yndyrë është kalori-kufizuar dhe të uritur.

Pritini carbs dhe ju do të fillojnë të hani më pak kalori automatikisht dhe pa uri.

E thënë thjesht, prerja carbs vë humbje yndyrë në autopilot.

PËRMBLEDHJE

Heqja sheqerna dhe niseshte (carbs) nga dieta juaj do të zvogëlojë oreksin tuaj, të ulur nivelet tuaj insulinë dhe të bëjë që ju të humbni peshë pa uria.

2. Hani proteina, yndyra dhe perime

Secili nga ushqimet tuaja duhet të përfshijë një burim proteine, një burim yndyrë dhe perime të ulët-Carb.

Ndërtimi ushqimet tuaja në këtë mënyrë automatikisht do të sjellë konsum tuaj Carb në varg rekomanduar e 20-50 gram në ditë.

burimet e proteinave

 • Peshku dhe prodhimet e detit: Salmon, troftë, karkaleca, etj
 • Mish: Mish, mish pule, mish derri, mish qengji, etj
 • Vezë: vezë të tëra me verdhë veze janë më të mirë.

Rëndësia e të hahet shumë proteina nuk mund të jenë të ekzagjeruara.

Kjo ka treguar për të nxitur metabolizmin nga 80 deri në 100 kalori në ditë.

dietat High-proteinave mund të zvogëlojë dëshirat dhe mendimet ngulët për ushqim me 60%, të zvogëlojë dëshirën për snacking natën vonë nga gjysma, dhe të bëjë që ju në mënyrë të plotë që ju automatikisht hani 441 kalori më pak në ditë – vetëm duke shtuar proteina në dietën tuaj .

Kur vjen puna për të humbur peshë, proteina është mbreti i ushqyesve. Periudhë.

Low-Carb Perimet

 • kastravec
 • chard zviceran
 • lakër brukseli
 • Domate
 • lulelakër
 • brokoli
 • spinaq
 • lakër jeshile
 • lakër
 • marule

Mos kini frikë për të ngarkuar pjatë tuaj me këto perime të ulët-Carb. Ju mund të hani sasi masive të tyre pa kaluar mbi 20-50 carbs neto në ditë. Një dietë e bazuar kryesisht në mish dhe perime përmban të gjitha fibra, vitamina dhe minerale të ju duhet të jenë të shëndetshme.

Burimet yndyrë

 • vaj avokado
 • Vaj ulliri
 • vaj kokosit
 • gjalpë

Hani 2-3 vakte në ditë. Nëse ju gjeni veten të uritur në pasdite, shtoni një vakt 4.

Mos kini frikë të hahet yndyra, si duke u përpjekur për të bërë të dy të ulët-Carb dhe të ulët-yndyrë në të njëjtën kohë është një recetë për dështim. Kjo do të bëjë që ju të ndjehen të mjerueshme dhe të braktisin planin.

Për të parë se sa ju mund të mbledhë ushqimin tuaj, shikoni këtë plan vakt të ulët-Carb dhe këtë listë të 101 receta të shëndetshme të ulët-Carb.

PËRMBLEDHJE

Mblidhen çdo vakt nga një burim i proteinave, një burim yndyrë dhe perime të ulët-Carb. Kjo do të ju vë në varg Carb 20-50 gram dhe në mënyrë të konsiderueshme më e ulët nivelin tuaj urisë.

3. Peshat heqin 3 herë në javë

Ju nuk keni nevojë për të ushtruar për të humbur peshë në këtë plan, por është e rekomandueshme.

Opsioni më i mirë është që të shkoni në palestër 3-4 herë në javë. Të bëjë një të ngrohtë-up dhe të heqë disa peshave.

Nëse jeni të ri në palestër, të kërkojë një trajner për disa këshilla.

Nga heqjen e peshave, ju do të djeg shumë kalori dhe për të parandaluar metabolizmin tuaj nga ngadalësuar, e cila është një efekt anësor i përbashkët i humbjes së peshës.

Studime mbi dietat Carb ulët tregojnë se ju mund edhe të fitojë një grimë e muskujve duke humbur sasi të konsiderueshme të trupit yndyrë.

Nëse heqjen e peshave nuk është një opsion për ju, pastaj duke bërë disa workouts kardio si ecje, vrapim, vrapim, çiklizëm apo not do të mjaftojë.

PËRMBLEDHJE

Ajo është e mirë për të bërë një lloj të trajnimit rezistencës si ngritje peshe. Në qoftë se nuk është një opsion, workouts kardio janë gjithashtu efektive.

Optional – A një “Carb Refeed” një herë në javë

Ju mund të marrë një ditë pushimi në javë, ku ju hani më shumë carbs. Shumë njerëz preferojnë të shtunën.

Është e rëndësishme që të rrinë në burime të shëndetshme Carb si tërshëra, oriz, quinoa, patate, patate e ëmbël, fruta, etj

Por vetëm kjo një ditë më e lartë Carb – në qoftë se ju filloni duke e bërë atë më shpesh se një herë në javë ju nuk jeni duke shkuar për të parë më shumë sukses në këtë plan.

Nëse ju duhet të keni një vakt mashtrojnë dhe të hani diçka të sëmurë, pastaj të bëjë atë në këtë ditë.

Jenë të vetëdijshëm se ushqimi mashtrojnë ose refeeds Carb nuk janë të nevojshme, por ato mund të nxisë disa hormonet yndyrë-djegia si leptin dhe tiroide hormoneve.

Ju do të fitojë peshë gjatë ditës tuaj refeed, por shumica e saj do të jetë pesha e ujit dhe ju do të humbni atë përsëri në 1-2 ditët e ardhshme.

PËRMBLEDHJE

Duke pasur një ditë çdo javë, ku ju hani më shumë carbs është krejtësisht e pranueshme, edhe pse nuk është e nevojshme.

Çfarë Rreth kalori dhe Pjesa e kontrollit?

Nuk është e nevojshme për të numëruar kalorive sa kohë që ju mbani carbs shumë e ulët dhe të rrinë në proteina, yndyrë dhe perime të ulët-Carb.

Megjithatë, nëse ju me të vërtetë doni për të numëruar ato, të përdorur këtë makinë llogaritëse.

Shkruani të dhënat tuaja, dhe pastaj të vini numrin e as nga “humbur peshë” ose e “humbur peshë të shpejtë” seksioni – në varësi të se sa shpejt ju dëshironi të humbni peshë.

Ka shumë mjete të mëdha që ju mund të përdorni për të gjetur numrin e kalorive që ju jeni të hahet. Këtu është një listë e sporteleve 5 kalori që janë të lirë dhe të lehtë për t’u përdorur.

Qëllimi kryesor i këtij plani është për të mbajtur nën carbs 20-50 gram në ditë dhe për të marrë pjesën tjetër të kalorive tuaja nga proteina dhe yndyra.

PËRMBLEDHJE

Nuk është e nevojshme për të numëruar kalorive për të humbur peshë në këtë plan. Është më e rëndësishme për të mbajtur rreptësisht carbs tuaja në varg 20-50 gram.

10 Pesha Humbje Këshilla për të bërë gjërat më të lehtë (dhe më të shpejtë)

Këtu janë 10 këshilla më shumë për të humbur peshë edhe më të shpejtë:

 1. Të marrë fle një natë të mirë, çdo natë. gjumë të dobët është një nga faktorët më të fortë të rrezikut për të fituar peshë, kështu që duke marrë kujdesin e gjumit tuaj është e rëndësishme.
 2. Hani ushqimin tuaj ngadalë. ngrënësit të shpejtë të fituar peshë më shumë me kalimin e kohës. Ushqimi ngadalë ju bën të ndiheni më të plotë dhe të rrit hormonet pesha-reduktimin.
 3. Pini kafe ose çaj. Nëse ju jeni një kafe ose çaj pijanec, pastaj të pini sa më shumë që ju doni, si kafeina mund në to të nxitur metabolizmin tuaj nga 3-11%.
 4. Zgjidhni humbje-friendly ushqime peshë (shih listën). Disa ushqime janë shumë të dobishme për të humbur yndyrë. Këtu është një listë e 20 më të ushqime humbje peshe-friendly në tokë.
 5. Shmangni pije me sheqer dhe lëng frutash. Këto janë gjërat më të majmërisë që ju mund të vënë në trupin tuaj, dhe duke shmangur ato mund të ju ndihmojë të humbni peshë.
 6. Hani një mëngjes të lartë të proteinave. Ushqimi një mëngjes të lartë të proteinave ka treguar për të reduktuar dëshirat dhe futje kalori gjatë gjithë ditës.
 7. Pini ujë një orë e gjysmë para ngrënies. Një studim tregoi se ujë të pijshëm një orë e gjysmë para ngrënies rritur humbje peshe me 44% më shumë se 3 muaj.
 8. Ha fibra të tretshme. Studimet tregojnë se fibra të tretshme mund të zvogëlojë yndyrë, sidomos në zonën e bark. shtojcave fibra si Glucomannan mund të ndihmojë gjithashtu.
 9. Hani kryesisht tërë, ushqime të papërpunuara. Baza më e dietën tuaj në ushqime të gjithë. Ata janë më të shëndetshëm, më të mbushje dhe shumë më pak të ngjarë të shkaktojë overeating.
 10. Peshojnë veten çdo ditë. Studimet tregojnë se njerëzit që peshojnë veten çdo ditë janë shumë më shumë gjasa për të humbur peshë dhe për të mbajtur atë për një kohë të gjatë .

Edhe Këshilla më shumë këtu: 30 Easy Mënyrat për të Lose Weight Natyrisht (mbështetur nga shkenca).

PËRMBLEDHJE

Është më e rëndësishme që të rrinë në tre rregullat, por ka disa gjëra të tjera që ju mund të bëni për të shpejtuar gjërat.

Si Fast ju do të humbni (dhe përfitime të tjera)

Ju mund të presin për të humbur paund 5-10 të peshës (nganjëherë më shumë) në javën e parë, pastaj të qëndrueshme humbje peshe pas kësaj.

Unë personalisht mund të humbni £ 3-4 në javë për disa javë, kur unë bëj këtë në mënyrë rigoroze.

Nëse jeni të ri për të dieting, atëherë gjërat ndoshta do të ndodhë shpejt. Sa më shumë peshë që ju keni për të humbur, aq më shpejt ju do të humbni atë.

Për ditët e para, ju mund të ndjeheni pak e çuditshme. Trupi juaj ka qenë i djegur carbs për të gjitha këto vite, kështu që ajo mund të marrë kohë për të për të marrë të përdoret për të djegur yndyrë në vend.

Kjo quhet “gripit të ulët-Carb” ose “gripi keto” dhe është zakonisht më shumë se brenda pak ditësh. Për mua ajo merr tre. Duke shtuar pak kripë shtesë në dietën tuaj mund të ndihmojë me këtë.

Pas ditëve të para, shumica e njerëzve raportojnë ndjenjë shumë të mirë, me më shumë energji se më parë.

Përkundër shumë dekadave të histerisë anti-yndyrë, dietë të ulët-Carb gjithashtu përmirëson shëndetin tuaj në shumë mënyra të tjera:

 • tensioni i gjakut përmirësohet në mënyrë të konsiderueshme.
 • Vogël, LDL kolesterolit dendur (e keqe) shkon poshtë.
 • sheqerit në gjak ka tendencë për të shkuar rrugën poshtë në dietat Carb ulët.
 • Triglycerides kanë tendencë për të shkuar poshtë.
 • HDL kolesterolit (të mirat) shkon deri.
 • Në krye të të gjithë jashtë, dietat Carb ulët duket të jetë po aq e lehtë të ndjekin dietat si të ulët-yndyrë.

PËRMBLEDHJE

Ju mund të presin për të humbur shumë peshë, por ajo dependson personin se sa shpejt ajo do të ndodhë. dietat Carb ulët të përmirësojë shëndetin tuaj në shumë mënyra të tjera.

Ju nuk duhet të mohoj veten për të Lose Weight

Nëse ju keni një gjendje mjekësore, bisedoni me mjekun tuaj para se të bërë ndryshime për shkak se ky plan mund të zvogëlojë nevojën tuaj për mjekim.

Duke ulur carbs dhe uljen e niveleve të insulinës, ju të ndryshojë mjedisin hormonal dhe të bëjë trupin tuaj dhe trurin “duan” për të humbur peshë.

Kjo çon në reduktuar në mënyrë drastike oreksin dhe urisë, duke eliminuar arsyeja kryesore që shumica e njerëzve dështojnë me metodat konvencionale humbje peshe.

Kjo është provuar të bëjë që ju të humbni deri në 2-3 herë peshën e sa më shumë si një tipike të ulët-yndyrë, dietë kalori-kufizuar.

Një tjetër përfitim i madh për folks paduruar është se rënia fillestare në peshë ujit mund të çojë në një ndryshim të madh në shkallë sa më shpejt që të nesërmen në mëngjes.

Këtu janë disa shembuj të ngrënies të ulët-Carb që janë të thjeshta, e shijshme dhe mund të përgatitet në nën 10 minuta: 7 ushqime të shëndetshme të ulët-Carb në 10 minuta ose më pak.

Në këtë plan, ju mund të hani ushqim të mirë deri sa të jeni të plotë dhe ende të humbasin një ton të yndyrë. Mirë se vini në parajsë.